Stosunki miedzynarodowe studia

Kontakty międzynarodowe są bardzo popularne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w powierzchniach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, natomiast nie po kilku miesiącach, jak wtedy było wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Podróż na następny kraj świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele nowych możliwości współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się mocniejsze i popularniejsze, i co wewnątrz tym idzie - także znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można osiągnąć się na pozostały kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa cywilizacja i inne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także ważna wylądować w Azji, w Afryce czyli na obcej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Organizacji Europejskiej a wszelki jej człowiek może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka wymaga zdobyć nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle znaczące są w współczesnym sukcesu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zdobyć targi międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w naszej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To ważne w wielkich negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na osiągnięciu transakcji.